10 tegn på at du bruker for mye penger på mat

Hvis spiskammeret ditt kunne levere maten til en Las Vegas-buffé, bruker du sannsynligvis for mye | Ethan Miller / Getty Images

En matregning er unik blant regninger sammenlignet med resten av de nødvendige utgiftene i en husholdning. I motsetning til en kabelregning på 70 dollar eller en elektrisk regning på 200 dollar som en husholdning betaler en spesifikk dag i hver måned, svinger ofte mengden av en dagligvararegning mye mer enn andre nødvendige kostnader, med en tur til butikken for melk og egg som kun er priset til rundt $ 10, og en tur i full handlevogn priset til over $ 100 eller mer.



De fleste husholdninger spiser også hjemmefra i det minste ved anledninger, noe som også bidrar til den totale matregningen. Med alle turene til butikken, både store og små, og alle turene ut til restauranter, kan en matregning uten kontroll kontrollere noen til det fattige huset. Føler du at du bruker for mye penger på mat? Her er ti tegn du kan være.



1. Du bruker mye mer enn gjennomsnittet

I det siste sporet folk utgifter til mat ved bruk av kvitteringer, ved å skrive ned utgifter eller ved å bruke en sjekkbok-hovedbok. I disse dager har vi apper og kontoutskrifter på nettet som gjør matbudsjettering litt enklere, men det krever fortsatt et engasjement. Hvis utgiftene i slutten av måneden er vesentlig høyere enn andre lignende husholdninger, er dette et tegn på at matregningen er for høy.

Hver måned publiserer U.S. Department of Agriculture en matkostnadsrapport, som indikerer de typiske kostnadene for mat hjemme for forskjellige husholdningsstørrelser og bruksnivåer. For eksempel, hvis du er en husholdning av to 30-årige voksne, og du bruker $ 764,90 eller mer per måned i matbutikken, blir utgiftene dine ansett som liberale. Når du ser på diagrammet i rapporten, kan du se at en sparsommelig dagligvareplan for husholdningsstørrelsen bare koster rundt $ 384,60 per måned.

I følge Bureau of Labor Statisticss forbruksundersøkelser bruker den typiske husholdningen $ 7203 hvert år på mat, noe som utgjør et gjennomsnitt på $ 600,25 per måned. Av den delen blir omtrent $ 4 049 per år (eller $ 337,42 per måned) brukt på mat hjemme - sannsynligvis det gjennomsnittlige dagligvarebudsjettet over hele USA.



2. Du bruker mer på mat hjemmefra enn på dagligvarer

Venner på middag | iStock.com

alex trebek 1980-tallet

I følge BLS-dataene som er nevnt tidligere, bruker den gjennomsnittlige amerikanske husholdningen rundt $ 3,154 per år (eller $ 262,83 per måned) på mat hjemmefra. Dette inkluderer lunsjer fra matbilen utenfor kontoret, bagelen du henter på pendelen, leveringsbestillinger og middager ute med venner og familie.



Selv om utgiftene til mat hjemmefra dyppet i løpet av de trangeste økonomiske årene av den store resesjonen, er denne trenden et fjernt minne. I 2015 rapporterte Bloomberg at utgifter til mat hjemmefra overhalte utgiftene til dagligvarer for første gang i historien.

Det er selvfølgelig ikke historien for alle. Men i de fleste tilfeller er måltider dyrere og mindre næringsrike på en restaurant enn på kjøkkenet ditt. Porsjonsstørrelser er større, i likhet med fettinnholdet og natriumnivået i de fleste retter. Uansett har andelen mat dollar brukt på å spise ute økt fra 34% i 1974 til 50% i 2014, ifølge en Forbes-artikkel. Hvis du kompenserer med en mye lavere dagligvareregning, er det en ting, men i de fleste tilfeller øker bunnlinjen for matutgiftene ganske enkelt også.

3. Mat er din største utgift

Handelskvittering | iStock.com

For de fleste husholdninger er boliger deres største utgift, etterfulgt av transport. I de nyeste dataene fra 2015 brukte husholdningene i gjennomsnitt $ 18.886 på bolig, noe som tilsvarer rundt $ 1.574 per måned.

Hvis du spiser på restauranter på nesten daglig basis, eller du kjøper dyre dagligvarealternativer og ofte spiser på restauranter, kan du bli overrasket over å se hvor raskt din samlede matregning kan legge opp. Hvis du og din betydningsfulle andre spiser middag ute på en anstendig restaurant fem netter per uke, er det 22 restaurantmåltider (gi eller ta) til en pris av rundt $ 45 per måltid, eller 990 dollar. Når du har lagt inn kostnadene for noen få dagligvarer, kan matkostnadene ende med å overstige kostnadene for huset ditt. I det minste vil den forbruke de gjennomsnittlige transportkostnadene, som akkurat nå er omtrent $ 792 per måned. Hvis mat er din største utgift, er dette et tegn på at du bruker altfor mye.

4. Du kaster ut halve maten

En kvinne henter en bagel fra søpla | STAN HONDA / AFP / Getty Images

Kaster du stadig vekk slapp salat, uker gamle rester og esker med foreldede kjeks? Matavfall er et alvorlig problem i USA, med den gjennomsnittlige familien som kaster mat på $ 640 i søpla hvert år.

Selv om jumbo-salaten med salat kan være en bedre pris per pund enn den mindre størrelsen, vil du fremdeles ende opp med å kaste bort penger hvis familien ikke kan spise alt før det går dårlig. Dette er spesielt viktig for bedervelige matvarer som råvarer eller meieriprodukter, men bruk sunn fornuft i hver gang i matbutikken. Hvis du bruker bare $ 5 på 10 bokser med suppe, men de vil smøre ut i spiskammeret ditt neste år, ikke bry deg.

5. Du har aldri mat hjemme

Interiør i 7-11 nærbutikk | Joe Raedle / Getty Images

Kanskje balanserer du kjærligheten til å spise ute med å kjøpe noen dagligvarer. Selv om det kan gi deg en bedre bunnlinje, kan det også bety at du betaler en premie for snacks og andre bekvemmelighetsvarer du henter på bensinstasjoner eller utsjekkingslinjen til en ikke-matforhandler.

han giftet seg med

Du kan ikke bare forestille deg at snacks eller gallon av melk du plukker i nærbutikken er kostbar. Den amerikanske avdelingen for interiør setter grensene for markeringer som nærbutikker kan bruke, og de er ofte mye, mye høyere enn den foreslåtte utsalgsprisen du finner i en dagligvarebutikk. Melk kan for eksempel merkes med 40%, og du betaler 64% mer for salt snacks. Faktisk er de fleste varer markert med minst 50%, med noen varer som godteri eller is til mer enn 80% av detaljhandelen.

6. Den kjørte gjennom arbeidstakeren kjenner deg ved navn

Taco Bell drive-gjennom | Tim Boyle / Getty Images

Hurtigmat kan være en sparer i en klype, og det er opp til hver familie hvor ofte de spiser fra Subway, McDonald's eller Wendy's. Omtrent en tredel av barna i USA spiser et gatekjøkkenmåltid på en gitt dag, og den gjennomsnittlige amerikaneren bruker omtrent 1 200 dollar på hurtigmat hvert år. (Dette er inkludert i 'maten hjemmefra' fra BLS.)

Mens organisasjoner som Centers for Disease Control and Prevention er bekymret for en uptick i overvektstall på grunn av denne vanen, er det heller ikke bra for lommeboka. Hurtigmatrestauranter er ikke immun mot prisøkning, og det er grunnen til at du ser at Dollar Menyer forsvinner. En gjennomsnittlig måltidskostnad på $ 5 eller $ 7 per person høres ikke ut som mye i begynnelsen, men den legger seg raskt opp.

7. Lommeboken din er fylt med restaurantbelønningskort - og du tjener belønningen hver gang

Lommebok full av kort | iStock.com

Nesten hver restaurant har nå en slags belønningsprogram som gjør at du kommer tilbake for mer, enten det er kortet du sveiper på Panera Bread eller appen du bruker på din lokale bensinstasjon eller hurtigmatkjede.

Er det et problem å dra nytte av disse programmene? Nei. Men hvis du vet at du skal tjene en gratis brus eller konditori, er du kanskje mer tilbøyelig til å tilbringe lunsjen din enn å brune poser med et billigere alternativ. Disse lojalitetsprogrammene ville ikke gitt deg gratis mat hvis restauranten ikke fikk mer enn sin del av pengene dine til gjengjeld.

8. Du velger alltid levering i stedet for takeaway

En Domino's Pizza-leveringsmann legger ut for levering | Kevork Djansezian / Getty Images

Når været er kaldt, eller du bare ikke har lyst til å møte en annen person etter jobb, kan levering virke som en hellig gave. Imidlertid betaler du en heftig fane hver gang du velger å la noen andre dukke opp på døren din i stedet for å gå av sofaen og kjøre for å hente den pizzaen selv.

celine dion elsker livet

I følge de fleste etiketteeksperter trenger du ikke å tipse mye (om i det hele tatt) hvis du bestiller takeaway. Imidlertid bør du planlegge et gjennomsnitt på 20% tips for leveringsbestillinger - minst 10% minimum - samt hva slags leveringskostnader restauranten allerede belaster.

Hvis du bestiller gjennom en leveringstjeneste som Postkamerater, kan leveringskostnadene være mye, mye høyere enn å hente maten selv. Og mer enn en bruker av den nå populære tjenesten har klaget på at de endte opp med å betale $ 30 eller merovenfor estimert pris. Noen bekvemmeligheter er det ikke verdt det.

9. Du og partneren din deler shoppingen, men plukk opp de samme tingene

Par som handler handleoppgaver | iStock.com

Som den ferske rapporten fra Food Marketing Institute viser, deler flere og flere husholdninger oppgaven med å handle dagligvarer. Omtrent en fjerdedel (22%) av husholdningene deler ansvaret for å handle likt, og til sammen 58% av husholdningene koopererer til en viss grad.

Mens elendighet elsker selskap, kan dette føre til noen 'smertepunkter', som instituttet påpeker. Mange husstander rapporterer at denne prosessen går bra, men hovedklagen er at partnerne ender opp med å bruke mer enn nødvendig eller kaste bort penger på unødvendige gjenstander. Hvis kommunikasjonen mislykkes, kan partnerne også ta ekstra turer når en kunde ikke hentet noe som var nødvendig.

10. Du er alltid den som henter fanen

Servitøren tar betaling for restaurantregningen | iStock.com

Det er gode måter å behandle folk innimellom - spesielt hvis servitøren allerede har gitt gruppen din sjekken. Men hvis du hele tiden befinner deg i selskap med folk som venter på deg for å gå til regningen, er det på tide å få nye venner (eller i det minste nytt spisefirma).

Et proff tips: Hvis du spiser sammen med venner, eller du tror det kan være vanskelig å dele sjekken, må du sørge for at du har penger i deg i forskjellige kirkesamfunn. På den måten kan du betale for din andel uten oppstyr - og la den vanskelige skyvingen av billfolden til de andre ved bordet.

Erika Rawes bidro også til denne artikkelen.

Mer fra Money & Career Cheat Sheet:
  • Løs matbutikklisten: 10 måter du bruker penger på mat på
  • Dette er den ulykkeligste staten i Amerika i 2017
  • De 6 billigste dagligvarebutikkene i USA